Nieodpłatna pomoc prawna
Nieodpłatna pomoc prawna
i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie
W roku 2024 w Toruniu działa osiem punktów bezpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego dla mieszkańców, finansowanych z budżetu państwa przez udzielenie dotacji celowej.
W czterech z nich porad udzielają adwokaci lub radcy prawni, wskazani przez Okręgową Radę Adwokacką i Okręgową Izbę Radców Prawnych. Kolejne cztery są obsługiwane przez prawników współpracujących z organizacjami pozarządowymi, wyłonionymi w konkursie.
Punkty pomocy prawnej są zlokalizowane w Toruniu w następujących miejscach:
- ul. Wały gen. Sikorskiego 10 (punkt nieodpłatnej pomocy prawnej)
od pon. do pt. w godz. 7.30-11.30 (pok. 17) - ul. Grudziądzka 126 b (punkt nieodpłatnej pomocy prawnej)
od pon. do pt. w godz. 9.00-13.00 - ul. Parkowa 3 (punkt nieodpłatnej pomocy prawnej)
od pon. do pt. w godz. 9.00-13.00 - ul. Rydygiera 12a (punkt nieodpłatnej pomocy prawnej)
od pon. do pt. w godz. 9.00-13.00 - ul. Wały gen. Sikorskiego 10 (punkt nieodpłatnej pomocy prawnej, w tym mediacje)
od pon. do pt. w godz. 11.30-15.30
(pok. 17 - Stowarzyszenie Sursum Corda) - ul. Grudziądzka 126 b (punkt nieodpłatnej pomocy prawnej)
od pon. do pt. w godz. 13.00-17.00 - Stowarzyszenie Sursum Corda - ul. Parkowa 3 (punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego)
od pon. do pt. w godz. 13.00-17.00 - Stowarzyszenie Sursum Corda - ul. Rydygiera 12a (punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego)
od pon. do pt. w godz. 13.00-17.00 - Stowarzyszenie Sursum Corda
Umów wizytę:
- przez Internet
Przejdź do formularza zapisów: https://np.ms.gov.pl/zapisy - przez telefon:
56 611 88 00 (w godzinach: 7:00-15:00)
Dodatkowe informacje dotyczące organizacji pracy punktów można otrzymać pod nr telefonu: 56 611 88 00 w godz. 7:00 - 15:00.
Kto może korzystać z bezpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego?
Osoba uprawniona, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Osoba korzystająca z nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej dodatkowo składa oświadczenie o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku.
Oświadczenie składa się osobie udzielającej nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczącej nieodpłatne poradnictwo obywatelskie.
Dla kogo pomoc prawna poza punktem NPP?
Osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście, oraz osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz. U. z 2017 r. poz. 1824), może być udzielana nieodpłatna pomoc prawna lub świadczone nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, także poza punktem albo za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość.
Sposób dokonania zgłoszenia:
- przez Internet: https://np.ms.gov.pl/zapisy
- przez telefon: 56 611 88 00 (pon.- pt. w godzinach: 7:00-15:00)
Zakres nieodpłatnej pomocy prawnej:
- poinformowanie osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym
lub - wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego
lub - sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2 ustawy, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym
lub - nieodpłatną mediację
lub - sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.
Zakres nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego:
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje również nieodpłatną mediację.
Zadanie polegające na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej i świadczeniu nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego jest finansowane z budżetu państwa przez udzielenie dotacji celowej.