WOM 1.3 - Rejestracja nowego pojazdu
Wersja strony w formacie XMLKategoria sprawy | pojazdy, dowody rejestracyjne, transport |
---|---|
Komórka odpowiedzialna | Wydział Obsługi Mieszkańców |
Jednostka prowadząca sprawę:
Wydział Obsługi Mieszkańców
Adres: ul. Wały gen. Sikorskiego 25, 87-100 Toruń
Telefon: 56 611 88 50 - sekretariat e-mail: wom@um.torun.pl
Jednostka odpowiedzialna
Wydział Obsługi Mieszkańców - Referat Ewidencji Pojazdów i Kierowców
Toruń, ul. Wały Gen. Sikorskiego 25, sala operacyjna na I piętrze
tel. 56 611 88 68, 56 611 88 71
Podstawa prawna
- Art. 72 ust. 1 ustawy z dnia 20.06.1997 r. Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz. U. z 2023 r. , poz. 1047 z późn. zm.)
- § 2 ust 1 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 11grudnia 2017r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych ( Dz. U. z 2017r., poz. 2355 z późn. zm)
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22.12.2003r. w sprawie wysokości opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i tablic (tablicy) rejestracyjnych pojazdów (Dz.U. z 2016r. poz. 689 z późn. zm )
I. Dokumenty od wnioskodawcy
- wniosek o rejestrację według załączonego wzoru
- świadectwa zgodności WE albo świadectwa zgodności wraz z oświadczeniem zawierającym dane i informacje o pojeździe niezbędne do rejestracji i ewidencji pojazdu, dopuszczenia jednostkowego pojazdu, decyzji o uznaniu dopuszczenia jednostkowego pojazdu albo świadectwa dopuszczenia indywidualnego WE pojazdu - jeżeli są wymagane
- dowód własności pojazdu, jeżeli pojazd wyprodukowano w kraju członkowskim UE - potwierdzenie zapłaty akcyzy lub oświadczenie sprzedawcy w zakresie sprzedaży akcyzy
- dowód osobisty - przy stawiennictwie osobistym
- polisa OC - przy odbiorze stałego dowodu rejestracyjnego
Wymagane opłaty
samochód osobowy i ciężarowy - 160 zł
ciągnik rolniczy, motocykl, przyczepa - 120 zł
motorower - 110 zł
Opłaty mogą być dokonane na miejscu lub przelane na konto:
Urząd Miasta Torunia, Toruń, ul. Wały gen. Sikorskiego 8
nr konta: 33 1160 2202 0000 0002 7221 2086
III. Termin i tryb realizacji odpowiedzi
IV. Tryb odwoławczy
Przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji
V. Uwagi
Wniosek można złożyć osobiście w siedzibie Wydziału Obsługi Mieszkańców.
W sytuacji, kiedy nie można spełnić obowiązku meldunkowego lub w przypadku zameldowania w innej miejscowości niż Toruń, przy składaniu wniosku o rejestrację pojazdu należy przedłożyć dokumenty, które potwierdzą, że miejscem zamieszkania jest Toruń.
Miejsce zamieszkania może być wykazane zaświadczeniem o zameldowaniu lub, w szczególności: tytułem prawnym do lokalu (np. umowa najmu lokalu mieszkalnego - uwaga: dokument ten wystarczy do zameldowania !, akt własności), potwierdzenie złożenia do urzędu skarbowego w Toruniu zeznania o wysokości osiągniętego dochodu za ostatni rok zawierającego w pozycji "dane identyfikacyjne i aktualny adres zamieszkania" adres zamieszkania w Toruniu, rachunki za: energię elektryczną, gaz, wodę, ogrzewanie, zawierające imię i nazwisko oraz adres zamieszkania wnioskodawcy.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 31.08.2022 r. w sprawie rejestracji i oznaczenia pojazdów, wymagań dla tablic rejestracyjnych oraz wzorów innych dokumentów związanych z rejestracją pojazdów we wniosku o rejestrację należy wskazać adres zamieszkania ( załącznik nr 1 do rozporządzenia - wzór wniosku).
Zatem określenie miejsca zamieszkania następuje ściślej, ponieważ nie odnosi się tylko do miejcowości, ale także do wskazania nazwy ulicy, numer domu i lokalu.
Niezależnie od powyższego wskazać należy, iż zgodnie z ustawą z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności obywatel polski i cudzoziemiec przebywający na terytorium RP są zobowiązani wykonać obowiązek meldunkowy określony w ustawie.