Michał Wojtczak, Radny Miasta Torunia IX kadencji (2024-2029)
Michał Wojtczak
Radny Miasta Torunia IX kadencji (2024-2029)
Z wykształcenia pedagog, ukończył studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie później pracował jako nauczyciel akademicki w Instytucie Pedagogiki i Psychologii.
Działalność społeczną rozpoczął w Związku Harcerstwa Polskiego uzyskując stopień harcmistrza. Był drużynowym 61 Toruńskiej Drużyny Harcerskiej im. Batalionu "Zośka" i Komendantem Szczepu "Czarna Trzynastka Toruńska" rozwiązanego przez ówczesne władze. Był współorganizatorem, a później przewodniczącym Młodzieżowego Kręgu Instruktorskiego Harcerskiej Informacji Turystycznej. Na UMK założył Studencki Krąg Instruktorski, którego był pierwszym przewodniczącym. Podczas służby w Szkole Oficerów Rezerwy w Elblągu był przewodniczącym Wojskowego Kręgu Instruktorskiego.
Od 1980 roku związany z "Solidarnością". Podczas stanu wojennego wchodził w skład podziemnych władz Związku w Toruniu i regionie toruńskim. Redagował tygodnik "Kontra", przygotowywał audycje Radia "Solidarność". Od 1990 roku pełnił funkcję wiceprzewodniczącego, a następnie przez trzy kadencje przewodniczącego Zarządu Regionu Toruńskiego NSZZ "Solidarność" i członka Komisji Krajowej. Był przedstawicielem Związku w Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych i członkiem Komisji Kodyfikacyjnej ds. Reformy Prawa Pracy.
Działalność polityczną rozpoczął w Ruchu Społecznym AWS, pełniąc funkcję Przewodniczącego Zarządu Regionu w województwie toruńskim, a później w województwie kujawsko-pomorskim. W roku 1997 został wybrany na posła na Sejm III kadencji z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność. W Sejmie pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Polityki Społecznej i Komisji Nadzwyczajnej ds. Reformy Systemu Ubezpieczeń Społecznych. Wchodził w skład stałej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Strasburgu. W marcu 2000 roku objął funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ds. parlamentarnych rządu Jerzego Buzka. Po zakończeniu pracy w Sejmie przystąpił SKL-RNP pełniąc funkcję szefa partii w województwie kujawsko-pomorskim. W 2002 bez powodzenia kandydował do sejmiku wojewódzkiego z listy Wspólnoty 2002.
W roku 2004 wstąpił do Platformy Obywatelskiej, gdzie później wchodził w skład Zarządu Regionu oraz pełnił funkcję Przewodniczącego Koła PO w Toruniu.
Pełnił także funkcję dyrektora generalnego w Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych – Stowarzyszenie Europa Nasz Dom, będącego organizatorem Narodowego Konkursu Ekologicznego "Przyjaźni Środowisku".
W 2005 roku, z ramienia PO został wybrany na senatora VI kadencji w okręgu toruńskim. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi uzyskał mandat senatorski. W 2011 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję w nowym, jednomandatowym grudziądzkim okręgu wyborczym. W roku 2015 nie uzyskał mandatu na kolejną kadencję.
Do przejścia na emeryturę pracował w Kujawsko-Pomorskim Funduszu Pożyczkowym.
W 2018 startował w wyborach samorządowych do Rady Miasta Torunia. W Radzie Miasta pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego i wchodził w skład gminnego Komitetu Rewitalizacji.
Był przewodniczącym Rady Społecznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, a obecnie przewodniczy Radzie Społecznej Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Toruniu.
Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.
Klub radnych:
- Klub Radnych Koalicja Obywatelska
Udział w komisjach:
- Komisja Budżetu i Polityki Finansowej
- Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego
Adres do korespondencji:
- ul. Wały gen. Sikorskiego 8, 87-100 Toruń
- e-mail: m.wojtczak@um.torun.pl
Inne informacje: