Uchwała Nr 151/99
Rady Miejskiej Torunia
z dnia 29 kwietnia 1999 roku

w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Torunia dotyczącej obszaru oznaczonego symbolem: P 74 ZP ograniczonego ul: Podgórską, Rypińską i istniejącym lasem.

Na podstawie art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity - Dz. U. z 1999 r. nr 15, poz. 139) oraz art. 18 ust. 2 pkt. 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity - Dz. U. z 1996 nr 13, poz. 74 z późniejszymi zmianami).

 Rada Miejska Torunia
uchwala, co następuje:

 

§1

1. Uchwala się zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Torunia dla części obszaru oznaczonego symbolem P 74 ZP, ograniczonego ul: Podgórską, Rypińską i istniejącym lasem - zwaną dalej zmianą planu.

2. Przedmiotem zmiany planu jest część obszaru "zieleni wokół zabytkowego fortu", na którym dopuszcza się zabudowę jednorodzinną - o ścisłej lokalizacji oraz określa się zasady zagospodarowania i tymczasowego użytkowania terenu.

 

§ 2

1. Integralną częścią zmiany planu jest rysunek zmiany planu w skali            1 : 10000 stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

2. Linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu bądź różnych zasadach zagospodarowania oznaczone graficznie na rysunku zmiany planu są obowiązującymi ustaleniami zmiany planu.

 

§ 3

1. Dla terenu pokazanego na rysunku zmiany planu - oznaczonego symbolem P 74a ZP - ustala się następujące przeznaczenie podstawowe: zieleń.

2. Dla terenu, o którym mowa w ust. 1 ustala się następujące przeznaczenie dopuszczalne:

1) zabudowa mieszkaniowa istniejąca - adaptacja,
2) zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna wolnostojąca,
3) usługi podstawowe towarzyszące zabudowie mieszkaniowej lub wolnostojące,
4) zieleń urządzona - rekreacyjna i urządzenia sportowe,
5) obiekty i urządzenia infrastruktury technicznej.

3. Dla terenu, o którym mowa w ust. 1 ustala się następujące zasady zagospodarowania:

1) nieprzekraczalną linię zabudowy w odległości 7 m oraz nieprzekraczalną tylną linię zabudowy w odległości 22 m - licząc od północnej granicy terenu objętego zmianą planu, 
2) nieprzekraczalną wysokość nowej zabudowy jako 9 m licząc od poziomu terenu,
3) obowiązek opracowania dla projektowanej zabudowy ujednoliconej formy architektonicznej o wysokich walorach ze względu na ekspozycję w krajobrazie - zaleca się dachy strome w układzie kalenicowym,
4) dopuszcza się podział wewnętrzny terenu wyłącznie w sposób nawiązujący do istniejącego, tradycyjnego podziału tzn. podłużne działki w układzie od lasu do ulicy - o minimalnej szerokości 22 m. Dla działek nr: 3/3 - 3/12 dopuszcza się scalenie i nowy podział - w sposób jak wyżej,
5) zaopatrzenie w wodę, energię elektryczną i gaz z istniejących sieci,
6) obowiązek odprowadzania ścieków do istniejącej sieci kanalizacyjnej,
7) zaopatrzenie w energię cieplną z własnych źródeł ciepła - zakaz stosowania rozwiązań wymagających opalania paliwem stałym,
8) obowiązek zagospodarowania minimum 70% powierzchni poszczególnych działek jako powierzchni aktywnej przyrodniczo,
9) nakaz utrzymania istniejącej zieleni wysokiej i sadów,
10) obowiązek uzgodnienia wszelkich zamierzeń inwestycyjnych z odpowiednią instytucją ochrony zabytków i ochrony przyrody w Toruniu.

4. Jako tymczasowe sposoby zagospodarowania terenu, o którym mowa w ust. 1 dopuszcza się dotychczasowe użytkowanie.

 

§ 4

Tracą moc ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Torunia, zatwierdzonego Uchwałą Nr X/58/86 MRN w Toruniu z dnia 27 stycznia 1986 r. (Dz. Urz. Woj. Toruńskiego Nr 2 poz. 70 z 1986 r. z późniejszymi zmianami) z potwierdzeniem aktualności Uchwałą Nr 80/90 Rady Miejskiej Torunia z dnia 20 grudnia 1990 r. w sprawie wykazu obowiązujących aktów prawa miejscowego (Dz. Urz. Woj. Toruńskiego Nr 11 poz. 71 z dnia 11. 03. 1991 r.) - w granicach opracowania niniejszego planu, zgodnie z załącznikiem graficznym.

 

§ 5

  1. Ustala się stawkę procentową, służącą naliczeniu jednorazowej opłaty od wzrostu wartości nieruchomości w wysokości 30 %.
  2. Ustala się stawkę procentową, służącą naliczeniu jednorazowej opłaty od wzrostu wartości nieruchomości w wysokości 0 % dla gruntów wykupywanych przez gminę na cele publiczne i urządzenia infrastruktury technicznej.

 

§ 6

Do projektu zmiany planu dołącza się "Prognozę skutków wpływu ustaleń zmiany planu zagospodarowania przestrzennego na środowisko przyrodnicze", która nie podlega uchwaleniu.

 

§ 7

Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Zarządowi Miasta Torunia.

 

§ 8

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko - Pomorskiego.

 

 

Przewodniczący
Rady Miejskiej Torunia

/-/ mgr inż. Bogdan Major