Uchwała nr 692/2001
Rady  Miasta  Torunia
z dnia 15 lutego 2001 roku

 

w sprawie  ustalenia "Zasad regulowania stanu prawnego nieruchomości stanowiących własność Gminy Miasta Toruń, zabudowanych pawilonami handlowo - usługowymi  lub garażami.

Na postawie art.18 ust. 2 pkt 9  lit. "a"  ustawy z dnia 8 marca 1990  roku o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 1996 r. Nr 13,  poz. 74 ze zmianami)

 

Rada Miasta Torunia
uchwala, co następuje:

 

§ 1

Ustalić " Zasady regulowania stanu prawnego nieruchomości stanowiących własność Gminy Miasta Toruń, zabudowanych  pawilonami handlowo - usługowymi lub garażami", stanowiące załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.   

 

§ 2

Zasady, o których mowa w § 1 dotyczą nieruchomości zabudowanych przed wejściem w życie niniejszej uchwały.

 

§ 3

Uchyla się uchwały:

-   nr 227/95 Rady Miejskiej Torunia z dnia 9 listopada 1995 r. w sprawie sprzedaży gruntów zabudowanych garażami, stanowiących własność Gminy Miasta Toruń,   

-   nr 290/96 Rady Miejskiej Torunia z dnia 14 marca 1996 r. w sprawie zmiany uchwały nr 227/95 Rady Miejskiej Torunia z dnia 9 listopada 1995 roku w sprawie sprzedaży gruntów zabudowanych garażami, stanowiących własność Gminy Miasta Toruń, 

-   nr 781/98 Rady Miejskiej Torunia z dnia 17 czerwca 1998 r. w sprawie sprzedaży nieruchomości stanowiących własność Gminy Miasta Toruń na rzecz osób, które dzierżawią nieruchomość na podstawie umowy dzierżawy zawartej co najmniej na 10 lat , jeżeli nieruchomość ta została zabudowana na podstawie zezwolenia na budowę pawilonami handlowo-usługowymi.

 

§ 4

Wykonanie Uchwały powierza się Zarządowi Miasta Torunia. 

 

§ 5

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko - Pomorskiego.  

 

 

Przewodniczący
Rady Miasta Torunia

/-/ mgr inż. Bogdan Major

 

 

Załącznik Nr 1
do Uchwały Nr 692/2001
Rady Miasta Torunia
z dnia 15 lutego 2001 r.

     

Zasady regulowania stanu prawnego nieruchomości stanowiących własność Gminy Miasta Toruń, zabudowanych pawilonami handlowo-usługowymi lub garażami.

1.  Zasady niniejsze określają sposób postępowania gdy nieruchomość  stanowiąca własność Gminy Miasta Toruń:

    a)  została zabudowana zgodnie z pozwoleniem na budowę pawilonem handlowo-usługowym lub garażem trwale związanym z gruntem,
b) wartość wzniesionych budynków i urządzeń  znacznie przekracza wartość  zajętych na ten cel gruntów.

2.  Stan prawny nieruchomości określonych w pkt. 1 reguluje się w oparciu o postanowienia art. 231 § 2 Kodeksu Cywilnego, poprzez wystąpienie do posiadacza z roszczeniem o nabycie przez niego gruntu zajętego pod zabudowę wraz z terenem przyległym, niezbędnym do właściwego korzystania z budynków.   

3.  Z roszczeniem  występuje Zarząd Miasta po zebraniu opinii właściwych jednostek, a w szczególności:

     -   Wydziału Architektury i Budownictwa,
-   Miejskiego Zarządu Dróg.

4.  Zarząd Miasta Torunia określa termin, w którym zainteresowany powinien zawrzeć stosowną umowę.  

5.  Wystąpienie z roszczeniem może być poprzedzone wnioskiem złożonym przez posiadacza.

6.  Posiadacz nieruchomości winien należycie udokumentować prawo do nakładów. W szczególnych przypadkach dopuszczalne jest złożenie w tej kwestii oświadczenia przez nabywcę, w którym przyjmuje on odpowiedzialność za przedstawione dane.

7.  Wartość nakładów na gruncie przyjmowana jest w oparciu o oświadczenie posiadacza. W przypadku gdy podana wartość budzi wątpliwość jest ona weryfikowana poprzez wycenę dokonywaną przez rzeczoznawcę majątkowego na koszt i zlecenie zainteresowanego.

8.  W przypadku gdy sposób zabudowy uniemożliwia podział gruntu tak, by każdy obiekt budowlany wraz z gruntem stanowił odrębną nieruchomość, przedmiotem zbycia może być udział we współwłasności nieruchomości gminnej,  na której posadowiony jest pawilon handlowy lub garaż.   

9.  Zbyciu podlegać może teren większy niż jest to niezbędne dla korzystania z budynków posadowionych na nieruchomości, gdy pozostała część nie nadawałaby się do racjonalnego zagospodarowania.

10. W przypadku, gdy teren funkcjonalnie związany z kilkoma obiektami budowlanymi został w udziałach sprzedany lub oddany  w użytkowanie wieczyste na rzecz właścicieli niektórych z tych obiektów, przeniesienie własności gruntu na podstawie niniejszych zasad wiązać się będzie ze sprzedażą lub oddaniem w użytkowanie wieczyste odpowiedniego udziału w tym gruncie na zasadach określonych w art. 37 ust. 2, pkt. 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 roku (tekst jednolity z 2000 r. Dz. U. Nr 46, poz. 543).

11. Przeniesienie własności nieruchomości nastąpi za odpowiednim wynagrodzeniem ustalonym przez Zarząd Miasta w kwocie nie  niższej niż  wartość gruntu określona przez rzeczoznawcę majątkowego.

12. Wynagrodzenie  za nieruchomość może zostać rozłożone na raty, maksymalnie  na  2 lata.
Pierwsza rata płatna przed zawarciem umowy  przenoszącej własność nieruchomości, która musi wynosić co najmniej 30% całej kwoty.

13. Wszelkie koszty związane z przeniesieniem własności nieruchomości  ponosi nabywca.