Uchwała Nr 448/2000
Rady Miasta Torunia
z dnia 27 kwietnia 2000 roku

 

w sprawie zasad i trybu umarzania wierzytelności niektórych gminnych jednostek organizacyjnych, udzielania innych ulg w spłacaniu tych należności oraz wskazania uprawnionych do tego organów.

Na podstawie art. 34a ustawy z dnia 26 listopada 1998 roku o finansach publicznych (Dz. U. z 1998 roku Nr 155, poz. 1014 z późn. zm.) oraz art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. z 1996 roku Nr 13, poz. 74 z późn. zm.)

 

Rada Miasta Torunia
uchwala, co następuje:

 

§ 1  

1. Wierzytelności:

Miejskiego Zakładu Komunikacji,
Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej,
Miejskiego Zarządu Dróg,
Miejskiej Pracowni Urbanistycznej
z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się ustawy - Ordynacja podatkowa, mogą być umarzane w stosunku do dłużników będących osobami fizycznymi, osobami prawnymi lub jednostkami organizacyjnymi nie posiadającymi osobowości prawnej jeżeli:

     1) w wyniku postępowania egzekucyjnego lub na podstawie innych okoliczności lub dokumentów stwierdzono, że dłużnik nie posiada majątku, z którego można by dochodzić należności,
2) jest oczywiste, że w postępowaniu egzekucyjnym dotyczącym tej należności nie uzyska się kwoty przewyższającej wydatki egzekucyjne,
3) sprawa dotyczy odsetek za opóźnienie w wysokości nie przekraczającej kwoty stanowiącej 5% najniższego wynagrodzenia ustalonego przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej,
4) nie można ustalić osoby dłużnika.

2. Wierzytelności wyżej opisane mogą być ponadto umorzone w całości lub w części w stosunku do dłużników będących osobami fizycznymi, jeżeli:

     1) w wyniku egzekucji z majątku dłużnika, dłużnik lub osoby pozostające na jego utrzymaniu byliby pozbawieni niezbędnych środków utrzymania,
2) roszczenie dotyczy odsetek a dłużnik należność główną uregulował w całości i wykazał, że jego sytuacja bytowa jest na tyle trudna, że spłata odsetek nie może się odbyć bez znaczącego uszczerbku dla niego i jego rodziny, 
3) dłużnik zmarł nie pozostawiając żadnego majątku lub pozostawił ruchomości nie podlegające egzekucji na podstawie odrębnych przepisów albo pozostawił przedmioty codziennego użytku domowego, których łączna wartość nie przekracza kwoty stanowiącej 3-krotność przeciętnego wynagrodzenia z roku poprzedzającego.

3. Kwota umorzonych wierzytelności nie może w danej gminnej jednostce organizacyjnej przekroczyć 100.000 zł w skali roku.

 

§ 2

 1. W uzasadnionych przypadkach, na wniosek dłużnika termin zapłaty należności, o których mowa w § 1 uchwały może zostać odroczony na maksymalnie 12 miesięcy lub zapłata tej należności może zostać rozłożona na maksymalnie 12 rat, przy czym okres spłaty nie może przekroczyć roku od dnia, w którym należność główna stała się wymagalna.

2.  Gdy od należności, która ma podlegać rozłożeniu na raty przysługują odsetki za opóźnienie, rozłożenie zapłaty na raty może nastąpić po uprzednim uiszczeniu przez dłużnika odsetek należnych do dnia rozłożenia należności głównej na raty.

3.  Jeżeli dłużnik nie zapłaci którejkolwiek z rat do dnia płatności kolejnej raty, nie zapłacona należność staje się wymagalna wraz z odsetkami od dnia rozłożenia należności na raty.

 

§ 3

Organami uprawnionymi do umarzania wierzytelności, odraczania terminów płatności lub rozkładania należności na raty są Dyrektorzy gminnych jednostek organizacyjnych wymienionych w § 1 uchwały. 

 

§ 4

Zobowiązuje się Dyrektorów gminnych jednostek organizacyjnych wymienionych w § 1 uchwały do składania Zarządowi Miasta sprawozdań o dokonanych umorzeniach wierzytelności i udzielonych ulgach w spłacie należności dwukrotnie w ciągu roku; do końca lipca za pierwszy i drugi kwartał danego roku i do końca stycznia za trzeci i czwarty kwartał poprzedniego roku.

 

§ 5

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

 

Przewodniczący
Rady Miasta Torunia

/-/ mgr inż. Bogdan Major