Uchwała nr 763/2001
Rady Miasta Torunia
z dnia 24  maja  2001  roku

 

w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Torunia, dotyczącej  obszaru oznaczonego symbolem P 43 MN, położonego przy ul. Poznańskiej  i przy ul. Szubińskiej. 

Na podstawie art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity - Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz.139 - z późniejszymi zmianami) oraz art. 18 ust. 2 pkt 5  ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity - Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 - z późniejszymi zmianami)

 

Rada Miasta Torunia
uchwala, co następuje:

 

 § 1

1.  Uchwala się zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla  obszaru oznaczonego  symbolem  P 43 MN, zwaną dalej zmianą planu.

2.  Przedmiotem zmiany  planu jest przeznaczenie terenu P 43MN, zasady zagospodarowania terenu, szczególne warunki zagospodarowania terenu wynikające  z potrzeb ochrony środowiska oraz tymczasowe  sposoby zagospodarowania i użytkowania terenu.

 

§ 2

1.   Integralną częścią zmiany planu jest rysunek  zmiany planu w skali  1 : 10 000, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

2.  Do zmiany planu dołącza się  “Prognozę skutków wpływu ustaleń zmiany planu na środowisko przyrodnicze”, nie podlegającą uchwaleniu.

 

§ 3

1.  Dla   terenu   pokazanego   na  rysunku  zmiany  planu  i  oznaczonego  symbolem  P  43 MN ustala się następujące przeznaczenie podstawowe: zabudowa mieszkaniowa.

2.  Dla terenu, o którym mowa  w ust. 1 ustala się  następujące przeznaczenie dopuszczalne:

     1)  działalność gospodarcza,
2)  usługi wolnostojące lub wbudowane w  budynki mieszkalne,
3)  obiekty  i urządzenia  infrastruktury technicznej.

3.  Dla terenu, o którym mowa w ust. 1 ustala się następujące zasady zagospodarowania terenu:

    1)  zakaz dalszych podziałów działek w stosunku do podziału istniejącego, z wyjątkiem podziałów dla celów infrastruktury technicznej,
2)  obowiązek posiadania dostępu do drogi publicznej,
3)  gabaryty nowoprojektowanych budynków mieszkalnych oraz  przeznaczonych pod usługi i działalność gospodarczą  nawiązujące do istniejącej zabudowy (wysokość nie przekraczająca  wysokości istniejących obiektów),
4)  dla dopuszczalnej funkcji działalności gospodarczej i usług zakaz powodowania na przyległych działkach  uciążliwej dla środowiska  emisji zanieczyszczeń  i hałasu przekraczającego dopuszczalne normy  określone w aktualnych przepisach oraz prowadzenie działalności  mogącej  spowodować  zagrożenie  w strefie ujęcia wody,
5)  zakaz prowadzenia działalności gospodarczej i usług  zaliczanych  według  obowiązujących przepisów do inwestycji szczególnie szkodliwych  dla środowiska i zdrowia ludzi oraz mogących pogorszyć stan środowiska,
6)  zaopatrzenie w wodę z istniejących lub projektowanych sieci,
7)  zaopatrzenie w energię elektryczną  z istniejących lub projektowanych sieci i urządzeń elektroenergetycznych – w uzgodnieniu z gestorem sieci i urządzeń, 
8)  dla terenów położonych w strefie ochronnej napowietrznych linii energetycznych 110 kV i 15 kV– budowa nowych obiektów kubaturowych w uzgodnieniu z gestorem sieci,
9)  zaopatrzenie w gaz z  projektowanych sieci, 
10) obowiązek odprowadzenia ścieków bytowych i gospodarczych do istniejącej i projektowanej  sieci kanalizacyjnej,
11) w zakresie zaopatrzenia w ciepło  nakaz stosowania rozwiązań zgodnych z obowiązującymi przepisami  odnośnie dopuszczalnej emisji zanieczyszczeń,
12) obowiązek zagospodarowania  minimum 30% powierzchni każdej działki jako powierzchni aktywnej przyrodniczo,
13) maksymalna ochrona istniejącej zieleni,
14) wprowadzenie pasa zieleni izolacyjnej  na granicy ze strefą ochrony pośredniej  wewnętrznej ujęcia wody i wzdłuż ul. Poznańskiej.

4.   Jako tymczasowy sposób zagospodarowania terenu, o którym mowa u ust. 1 ustala się dotychczasowy sposób użytkowania, z uwzględnieniem warunków  wynikających  z przepisów  o strefie ochronnej  ujęcia wody Mała Nieszawka.

 

§ 4

Dla terenu, o którym mowa w § 3 ust. 1, położonym  w strefie pośredniej  zewnętrznej ujęcia wody  Mała Nieszawka  ustala się  szczególne warunki zagospodarowania terenu wynikające  z potrzeb ochrony środowiska, obejmujące następujące zakazy:

     1)  wprowadzania ścieków do ziemi,
2)  przechowywania i składowania  odpadów promieniotwórczych,
3)  lokalizacji  zakładów przemysłowych i ferm hodowlanych,
4)  lokalizacji stacji paliw, magazynów produktów ropopochodnych i innych  substancji chemicznych oraz rurociągów do ich transportu,
5)  lokalizacji  wysypisk i wylewisk  odpadów komunalnych i przemysłowych,
6)  lokalizacji nowych ujęć wody,
7)  prowadzenia intensywnej zabudowy terenu,
8)  grzebania zwierząt,
9)  wydobywania kopalin oraz prowadzenia robót melioracyjnych,
10) likwidowania zalesienia,
11) stosowania nawozów i środków ochrony roślin,
12) użytkowania dróg transportu publicznego do przewozu środków toksycznych i radioaktywnych.

 

§ 5

Tracą moc ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Torunia zatwierdzonego Uchwałą Nr X/58/86 MRN w Toruniu z dnia  27 stycznia 1986 r. ( Dz. Urz. Woj. Toruńskiego Nr 2 poz. 70 z 1986 r. ) z potwierdzeniem aktualności Uchwałą Nr 80/90 Rady Miejskiej Torunia z dnia 20 grudnia 1990 r. w sprawie wykazu obowiązujących aktów prawa miejscowego ( Dz. Urz. Woj. Toruńskiego Nr 11 poz. 71 z dnia 11.03. 1991 r.), z późniejszymi zmianami - w granicach opracowania niniejszej zmiany planu, zgodnie z załącznikiem graficznym. 

 

§ 6

1. Ustala się stawkę procentową, służącą  naliczeniu  jednorazowej  opłaty od wzrostu wartości nieruchomości w wysokości  30%.

2. Ustala się stawkę procentową, służącą naliczeniu  jednorazowej opłaty  od wzrostu wartości nieruchomości w wysokości 0% dla gruntów wykupywanych przez gminę na cele publiczne i urządzenia infrastruktury technicznej.

 

§ 7

Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Zarządowi Miasta Torunia.

 

§ 8

Uchwała wchodzi w życie  po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko - Pomorskiego. 

 

 

Przewodniczący 
Rady Miasta Torunia

/-/ mgr inż. Bogdan Major