Uchwała nr 617/97

Rady Miejskiej Torunia

z dnia 18 grudnia 1997 r.

 

w sprawie przekształcenia publicznego zakładu opieki zdrowotnej Szpitala Miejskiego z Przychodnią Specjalistyczną w Toruniu i utworzenia publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

 

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 9 list. „h” ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym (t.j. Dz. U. Nr 13 z 1996 r. poz. 74 z późn. zm.) art. 8 ust. 1 pkt 3, art. 27 ust. 2, art. 36, art. 38 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408 z późn. zm.) i art. 17 ustawy z dnia 5 stycznia 1991 r. Prawo budżetowe (t.j. Dz. U. Nr 72 z 1993 r. poz. 344 z późn. zm.) w związku z art. 35c ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408 z późn. zm.)

 

Rada Miejska Torunia

uchwala, co następuje:

 

§ 1

 

1.      Z dniem 1 stycznia 1998 r. publiczny zakład opieki zdrowotnej – Szpital Miejski z Przychodnią Specjalistyczną w Toruniu ulega przekształceniu polegającym na wyłączeniu z jego struktury organizacyjnej:

1)      Przychodni Specjalistycznej przy ul. Uniwersyteckiej 17 i utworzeniu na jej bazie publicznego zakładu opieki zdrowotnej p.n. Miejska Przychodnia Specjalistyczna przy ul. Uniwersyteckiej 17.

2)      Poradni Rehabilitacyjnej przy ul. Konstytucji 3 Maja 19 i włączeniu jej w strukturę organizacyjną Zespołu Zapobiegawczo-Leczniczego Nr 1 przy ul. Konstytucji 3 Maja 19.

2.      Z dniem przekształcenia zakład, o którym mowa w ust. 1 będzie działał p.n. Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu ul. Batorego 17/19, który staje się następcą prawnym zakładu opieki zdrowotnej – Szpital Miejski z Przychodnią Specjalistyczną w Toruniu, z zastrzeżeniem § 5 ust. 2.

 

§ 2

 

Obszar działania zakładów wymienionych w § 1 obejmuje obszar Gminy Miasta Torunia oraz Gminy Lubicz, Wielka Nieszawka, Obrowo, Zławieś Wielka.

 

§ 3

 

1.      Do podstawowych zadań zakładu wymienionego w § 1 ust. 2 należy:

1)      sprawowanie stacjonarnej opieki zdrowotnej,

2)      zapewnienie osobom leczonym w szpitalu:

a)      środków farmaceutycznych i materiałów medycznych,

b)      pomieszczenia i wyżywienia odpowiedniego do stanu zdrowia,

3)      szerzenie oświaty zdrowotnej.

2.      Do podstawowych zadań zakładu wymienionego w § 1 ust. 1 pkt 1 należy:

1)        świadczenie specjalistycznej opieki zdrowotnej, w warunkach ambulatoryjnych obejmującej swoim zakresem świadczenia profilaktyczne, diagnostyczne, lecznicze, rehabilitacyjne, protetyki stomatologicznej i ortodoncji,

2)        szerzenie oświaty zdrowotnej.

3.      Do podstawowych zadań zakładu wymienionego w § 1 ust. 1 pkt 2 należy:

1)      świadczenie podstawowej opieki zdrowotnej obejmującej swoim zakresem świadczenia profilaktyczne, diagnostyczne, lecznicze, rehabilitacyjne oraz pielęgnacyjne z zakresu medycyny ogólnej, rodzinnej i pediatrii,

2)      szerzenie oświaty zdrowotnej.

 

§ 4

 

Nadzór nad zakładami wymienionymi w § 1 powierza się Zarządowi Miasta Torunia.

 

§ 5

 

1.      Zobowiązuje się Zarząd Miasta Torunia do organizacyjnego i majątkowego wyodrębnienia zakładów wymienionych w § 1.

2.      Zakłady wymienione w § 1 ust. 1 wstępują w odpowiednim zakresie w prawa i obowiązki przekształconego publicznego zakładu opieki zdrowotnej – Szpital Miejski z Przychodnią Specjalistyczną z uwzględnieniem m.in. postanowień § 8 niniejszej uchwały.

 

§ 6

 

Zakład wymieniony w § 1 ust. 1 pkt 1 prowadzi gospodarkę finansową w formie jednostki budżetowej.

 

§ 7

 

1.      Rada Nadzorcza Szpitala Miejskiego z Przychodnią Specjalistyczną w Toruniu z dniem 1 stycznia 1998 r. staje się Radą Społeczną publicznego zakładu opieki zdrowotnej – Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, z zastrzeżeniem art. 45 ust. 5 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej.

2.      Rady Społeczne zakładów wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 2 i § 1 ust. 2 dokonają zmiany statutów, a Rada Społeczna zakładu ujętego w § 1 ust. 1 pkt 1 uchwali statut w terminie 2 miesięcy od wejścia w życie uchwały.

 

§ 8

 

Z dniem wejścia w życie uchwały pracownicy zakładu, o którym mowa w § 1 ust. 1 utworzonego na podstawie uchwały nr 421 Rady Miejskiej Torunia z dnia 31 marca 1994 r. z późn. zmianami:

1)      wynagradzani z rozdziału 8513 „lecznictwo ambulatoryjne” stają się pracownikami publicznego zakładu opieki zdrowotnej – Miejska Przychodnia Specjalistyczna w Toruniu z zastrzeżeniem § 1 ust. 1 pkt 2.

2)      wynagradzani z rozdziału 8513 „lecznictwo ambulatoryjne” – Poradnia Rehabilitacyjna ul. Konstytucji 3 Maja 19 stają się pracownikami publicznego zakładu opieki zdrowotnej – Zespół Zapobiegawczo-Leczniczy Nr 1 w Toruniu.

 

 

§ 9

 

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta Torunia.

 

 

§ 10

 

Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

 

 

Przewodniczący

Rady Miejskiej Torunia

/-/mgr inż. Bogdan Major