Uchwała nr 462/97

Rady Miejskiej Torunia

z dnia 20 marca 1997 r.

 

w sprawie zasad zwrotu wydatków na usługi lecznicze, na pomoc rzeczową oraz na zasiłki celowe.

 

 

Na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r, o samorządzie terytorialnym (Dz. U. z 1996 r. nr 13 poz. 74, miana Dz. U. nr 58 z 1996 r. poz. 26) oraz art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 29 listopada o pomocy społecznej) tj. Dz. U. nr 13 poz. 60 z 1993 r., zmiana Dz. U. z 1994 r. nr 62 poz. 265., zmiana Dz. U. z 1996 r. nr 100 poz. 459 orasz nr 147, poz. 687) w związku z art. 10 ust. 1 pkt. 2 i 3, art. 10 ust. 2 pkt. 3, art. 34 ust. 3 tej ustawy

 

 

Rada Miejska Torunia

u c h w a l a, co następuje:

 

§  1

 

1.      Pomoc finansowa na pokrycie wydatków na świadczenia zdrowotne w publicznych zakładach opieki zdrowotnej, o której mowa w art. 22 ustawy o pomocy społecznej, pomoc rzeczowa oraz zasiłki celowe mogą być przyznane na zasadach bezzwrotnych lub zwrotnych.

2.      Uprawnione do bezzwrotnej pomocy są osoby lub rodziny, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty bazowej określonej w art. 4 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej.

3.      Osobom i rodzinom, które nie spełniają warunku określonego w ust. 2, może być przyznana pomoc pod warunkiem zwrotu.

4.      W decyzji o przyznaniu pomocy zwrotnej określa się termin i sposób spłaty biorąc pod uwagę sytuację materialną i rodzinną osoby ubiegającej się o pomoc.

 

 

 

§  2

 

1.      Zasiłkobiorca po spłacie 50%  przyznanego świadczenia może ubiegać się o całkowite lub częściowe odstąpienie od żądania zwrotu pozostałego zadłużenia pod warunkiem, że świadczenie wykorzystane zostało zgodnie z przeznaczeniem.

2.      Decyzję w sprawie odstąpienia od żądania zwrotu pozostałego zadłużenia podejmuje każdorazowo na wniosek zainteresowanej osoby, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Toruniu lub inna upoważniona przez Radę Miejską osoba, po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego, ustalającego sytuację materialną i rodzinną zasiłkobiorcy oraz osób zobowiązanych do alimentacji.

3.      W szczególnie uzasadnionych przypadkach wynikających ze stanu zdrowia, zdarzeń losowych, klęski żywiołowej i ekologicznej, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Toruniu lub inna osoba upoważniona do wydawania decyzji administracyjnych może odstąpić od żądania zwrotu części lub całości zadłużenia na wniosek osoby zainteresowanej oraz na podstawie wywiadu środowiskowego potwierdzającego zaistniałe okoliczności oraz ustalającego sytuację materialną osób zobowiązanych do alimentacji.

 

 

§  3

 

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta.

 

 

§  4

 

Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

 

 

 

Przewodniczący

Rady Miejskiej Torunia

/-/ mgr inż. Bogdan Major