Uchwała nr 140/07

Rada Miasta Torunia

z dnia 13 września 2007r.

 

w sprawie zasad rozliczania tygodniowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego, rozmiaru i zasad udzielania zniżek tygodniowego wymiaru godzin zajęć nauczycielom zajmującym stanowiska kierownicze, ustalenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli nie wymienionych w art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela oraz zasad zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć w kształceniu zaocznym i w systemie kształcenia na odległość.

 

Na podstawie art. 42 ust.7 oraz art. 91d pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia  1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U z 2006 r. Nr 97, poz. 674 i Nr 170, poz. 1218, Nr 220, poz. 1600 oraz z 2007 r. Nr 17, poz. 95, Nr 80, poz. 542 i Nr 102, poz. 689) uchwala się, co następuje:

 

Rozdział 1

Postanowienia ogólne

 

§ 1. Ilekroć w uchwale jest mowa o:

1)      szkole - należy przez to rozumieć także przedszkole i placówkę prowadzoną przez Gminę Miasta Toruń;

2)      dyrektorze lub wicedyrektorze należy przez to rozumieć dyrektora lub wicedyrektora jednostki organizacyjnej, o której mowa w pkt 1;

3)      nauczycielu – należy przez to rozumieć także wychowawcę i innego pracownika pedagogicznego zatrudnionego w jednostkach organizacyjnych, o których mowa w pkt 1;

4)      uczniu – należy przez to rozumieć także słuchacza i wychowanka.

 

Rozdział 2

Zasady rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć  nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego.

 

§ 2. 1. Dla nauczycieli  zatrudnionych w pełnym wymiarze zajęć zgodnie z art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela, dla których ustalony plan zajęć w pewnych okresach roku szkolnego nie wyczerpuje obowiązującego tych nauczycieli tygodniowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, określa się średnioroczną liczbę godzin zajęć obliczoną jako sumę godzin przydzielonych do realizacji w poszczególnych tygodniach roku szkolnego, podzieloną przez liczbę tygodni nauki w całym roku szkolnym.

2. Plan zajęć ustalony według zasady, o której mowa w ust. 1 powinien być określony dla każdego nauczyciela w planie organizacyjnym na dany rok szkolny i podany nauczycielowi do wiadomości przed rozpoczęciem roku szkolnego.

3. W przypadku zmian organizacyjnych pracy szkoły w trakcie roku szkolnego określona średnioroczna liczba godzin zajęć nauczycieli ulega korekcie z dniem wprowadzenia zmian.

 

§ 3. Dla nauczycieli, którym przydzielono w planie organizacyjnym na dany rok szkolny liczbę godzin zajęć przekraczającą tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć - godzinami ponadwymiarowymi są godziny zajęć realizowane ponad tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin, określony według zasad, o których mowa w § 2.

§ 4. Dla nauczycieli zatrudnionych w niepełnym wymiarze zajęć, realizujących różny wymiar zajęć w poszczególnych okresach roku szkolnego, w umowie o pracę należy określić średni wymiar godzin zajęć całego okresu zatrudnienia.

§ 5. W przypadku rozwiązania z nauczycielem stosunku pracy przed upływem roku szkolnego, dla którego został ustalony różny plan zajęć, rozliczenie z przydzielonych w planie organizacyjnym godzin zajęć następuje z datą ustania stosunku pracy, z tym że za wszystkie przepracowane miesiące, bez względu na wymiar godzin zrealizowanych zajęć, przysługuje nauczycielowi prawo do wynagrodzenia zasadniczego za obowiązkowy, tygodniowy wymiar godzin zajęć, a także za przepracowane w tym czasie godziny ponadwymiarowe.

 

Rozdział 3

Zasady udzielania i rozmiar zniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycielom zajmującym stanowiska kierownicze oraz zwalniania ich od obowiązku realizacji tych zajęć.

 

§ 6. Nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze obniża się obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktyczno-wychowawczych i opiekuńczych określonych w art. 42 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, do wysokości ustalonej w tabeli:

Lp.

Stanowisko kierownicze

Tygodniowa liczba godzin obowiązkowego wymiaru zajęć

1

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

4

 

5

 

 

 

6

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

8

 

9

 

10

 

11

 

12

 

13

 

 

 

 

14

 

15

 

16

 

 

 

 

17

 

18

 

19

 

20

 

21

 

 

22

 

 

23

 

 

24

 

 

25

 

Dyrektor szkoły (zespołu szkół) każdego typu liczącego:

a)      do 12 oddziałów

b)      13 – 24 oddziałów

c)      25 i więcej oddziałów

 

Wicedyrektor szkoły (zespołu szkół), w której powierzono stanowisko:

a)      1 wicedyrektora

b)      2 wicedyrektorów

c)      3 i więcej wicedyrektorów

 

Kierownik internatu liczącego:

a)      do 140 wychowanków

b)      141 – 200 wychowanków

c)      201 i więcej wychowanków

 

Zastępca kierownika internatu

 

Kierownik świetlicy szkolnej

a)  do 120 wychowanków

b)  121 i więcej wychowanków

 

Dyrektor centrum kształcenia ustawicznego, liczącego:

a)      do 12 oddziałów

b)      13 – 24 oddziałów

c)      25 i więcej oddziałów

 

Wicedyrektor centrum kształcenia ustawicznego, w którym powierzono stanowisko:

a)      1 wicedyrektora

b)      2 wicedyrektorów

c)      3 i więcej wicedyrektorów

 

Dyrektor centrum kształcenia praktycznego

 

Wicedyrektor centrum kształcenia praktycznego

 

Kierownik warsztatów szkolnych

 

Zastępca kierownika warsztatów szkolnych

 

Kierownik szkolenia praktycznego

 

Dyrektor przedszkola czynnego ponad 5 godzin dziennie, liczącego:

a)      do 5 oddziałów

b)      6 i więcej oddziałów

 

Wicedyrektor przedszkola

 

Dyrektor poradni psychologiczno-pedagogicznej

 

Wicedyrektor poradni psychologiczno-pedagogicznej, w której powierzono stanowisko:

a)      1 wicedyrektora,

b)      2 wicedyrektorów

 

Dyrektor młodzieżowego domu kultury

 

Wicedyrektor młodzieżowego domu kultury

 

Kierownik pracowni w młodzieżowym domu kultury

 

Dyrektor ogniska pracy pozaszkolnej

 

Dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej wielofunkcyjnej

 

Wicedyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej wielofunkcyjnej

 

Dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej typu socjalizacyjnego

 

Dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej typu interwencyjnego

 

Dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego.

 

 

 

6

4

3

 

 

 

5

6

7

 

 

12

10

8

 

 

 

 

16

14

 

 

6

4

2

 

 

 

4

5

6

 

4

 

7

 

4

 

7

 

9

 

 

 

8

6

 

12

 

8

 

 

 

12

14

 

6

 

10

 

16

 

8

 

4

 

 

8

 

 

8

 

 

8

 

 

2

 

 

 

§ 7. Wymiar zajęć ustalony zgodnie z § 6 odnosi się również do nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze w zastępstwie nauczycieli, którym powierzono te stanowiska od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zlecono nauczycielowi zastępstwo.

 

§ 8. 1. Prezydent Miasta Torunia w uzasadnionych przypadkach może zwolnić dyrektora szkoły w całości lub w części, od obowiązku realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, jeżeli warunki funkcjonowania szkoły powodują znaczne zwiększenie zadań dyrektora. Dotyczy to także nauczyciela zajmującego stanowisko kierownicze w zastępstwie dyrektora szkoły.

2. Zwolnienie z tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć może być cofnięte w każdym czasie, w związku z ustaniem przyczyn uzasadniających zwolnienie z tych zajęć.

 

§ 9. Obniżony obowiązkowy wymiar zajęć dla nauczycieli. którym powierzono stanowiska kierownicze ustalany jest corocznie w arkuszach organizacyjnych szkół.

 

§ 10. Nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze, w szczególnie uzasadnionych przypadkach podyktowanych wyłącznie koniecznością realizacji planów nauczania lub zapewnienia opieki uczniom, mogą być przydzielone godziny ponadwymiarowe w wymiarze nie przekraczającym 4 godzin tygodniowo.

 

Rozdział 4

Tygodniowy obowiązkowy wymiaru godzin zajęć nauczycieli szkół nie wymienionych w art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela, nauczycieli szkół zaocznych, nauczycieli w systemie kształcenia na odległość, nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin oraz zasad zaliczania do wymiaru godzin  poszczególnych zajęć w kształceniu zaocznym i w systemie kształcenia na odległość

 

§ 11. Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz przez nauczycieli nie wymienionych w art. 42 ust. 3 ustawy Karta Nauczyciela, zatrudnionych w pełnym wymiarze zajęć, ustala się według następujących norm:

 

L.p.

 

Stanowisko

Tygodniowa liczba godzin obowiązkowego wymiaru zajęć

1

nauczyciele przedszkoli, szkół i placówek prowadzących zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze z dziećmi i młodzieżą upośledzonymi umysłowo w stopniu głębokim

 

18

 

2

pedagodzy, psycholodzy, logopedzi, doradcy zawodowi, a także inni specjaliści prowadzący zajęcia specjalistyczne zatrudnieni w szkołach i placówkach

 

20

 

3

pedagodzy, psycholodzy, a także inni specjaliści  zatrudnieni w placówkach opiekuńczo-wychowawczych

 

25

4

pedagodzy i psycholodzy zatrudnieni w ośrodkach adopcyjno-opiekuńczych

 

31

 

5

nauczyciele przedszkoli prowadzący zajęcia w grupach mieszanych, obejmujących zarówno dzieci sześcioletnie, jak i dzieci innych grup wiekowych

 

22

 

6

nauczyciele placówek wychowania pozaszkolnego prowadzący zajęcia systemem innym niż pracownianym

 

26

 

7

nauczyciele centrów kształcenia praktycznego prowadzący zajęcia w systemie pracowniano-laboratoryjnym

 

18

 

 

§ 12. Obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych nauczycieli zatrudnionych  w pełnym wymiarze godzin w kształceniu zaocznym i systemie kształcenia na odległość wynosi rocznie, w szkołach zaocznych i placówkach kształcenia na odległość – 648 godzin.

 

§ 13. 1. Do obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych nauczycieli zatrudnionych w szkołach dla dorosłych, kształcących w systemie zaocznym oraz w placówkach edukacji niestacjonarnej zalicza się:

1)      godziny  konsultacji;

2)      godziny poprawiania oraz oceniania pisemnych prac kontrolnych i egzaminacyjnych licząc poprawienie 4 prac za 1 godzinę zajęć w szkole podstawowej i gimnazjum oraz 3 prac za jedną godzinę zajęć w szkole ponadgimnazjalnej;

3)      godziny nadzorowania semestralnych i klasyfikacyjnych egzaminów pisemnych nie dłużej niż jedna godzina zajęć w szkole podstawowej i gimnazjum oraz nie dłużej niż 2 godziny zajęć w szkole ponadgimnazjalnej – za jeden egzamin;

4)      godziny przeprowadzania semestralnych i klasyfikacyjnych egzaminów ustnych, jednakże nie dłużej niż 15 minut w szkole podstawowej  i gimnazjum oraz nie dłużej niż 20 minut w szkole ponadgimnazjalnej – za jeden egzamin dla 1 ucznia;

5)      godziny innych zajęć pedagogicznych realizowanych ze słuchaczami przez zatrudnionego w pełnym wymiarze godzin nauczyciela w formach przez niego obranych i udokumentowanych w wymiarze nie przekraczającym 50 godzin rocznie. Dla nauczycieli zatrudnionych w niepełnym wymiarze liczba tych zajęć ulega zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia.

2. Każdą godzinę zajęć wymienionych w ust. 1 pkt 1 faktycznie realizowanych w niedziele i święta liczy się za 2 godziny zajęć.

3. Dla celów obliczenia obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych przez godzinę ćwiczeń i konsultacji należy rozumieć jednostkę 45 minut, przez godzinę zajęć praktycznych – jednostkę 55 minut, a przez godzinę pozostałych zajęć – 60 minut.

4. Rozliczenia godzin zajęć dydaktycznych nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze godzin w szkołach dla dorosłych kształcących w systemie zaocznym oraz placówkach edukacji niestacjonarnej dokonuje się w każdym semestrze.

5. W okresie semestru nauczyciel obowiązany jest zrealizować połowę rocznego wymiaru godzin zajęć; za podstawę rozliczenia przyjmuje się, odbyte godziny zajęć, godziny usprawiedliwionej nieobecności w pracy i godziny nie zrealizowane z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, według zapisów w dzienniku lekcyjnym

6. Odbyte godziny zajęć wymienionych w ust. 1 oraz godziny zajęć wynikające z planu nauczania, lecz nie zrealizowane z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, przekraczające połowę rocznego wymiaru, są godzinami ponadwymiarowymi.

§ 14. 1. Nauczycielom, dla których zachodzi konieczność łączenia różnych wymiarów godzin (pensum) w ramach jednego etatu, należy ustalić wymiar godzin (pensum) proporcjonalnie w odniesieniu do łącznej liczby godzin realizowanych przez nauczyciela zajęć dydaktycznych, wychowawczych-opiekuńczych. Wszystkie godziny realizowane powyżej tak ustalonego wymiaru godzin (pensum) stanowią godziny ponadwymiarowe.

2. Obowiązkowy pełny wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych nauczycieli zobowiązanych do pracy w innej szkole lub placówce edukacji niestacjonarnej w celu ustalenia obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych ustala się według zasad określonych w ust. 1.

 

§ 15. Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Torunia.

 

§ 16. Traci moc uchwała Rady Miasta Torunia Nr 670/2000 z dnia 28 grudnia 2000 r. w sprawie zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli oraz zasad obniżania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze i ustalenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli przedszkoli, szkół i placówek nie wymienionych w art. 42 ust. 3 ustawy Karta Nauczyciela zmieniona uchwałą Rady Miasta Torunia Nr 648/2004 z dnia 9 grudnia 2004 r. w sprawie zmiany uchwały dotyczącej zasad ustalania, rozliczania i obniżania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli.

 

§ 17. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

 

 

Przewodniczący

Rady Miasta Torunia

/-/Waldemar Przybyszewski